Štětce na akvarel
Akvarelové štětce mají schopnost pojmout a zadržet velké množství vody a barvy, kterou postupně uvolňují v průběhu malby a umožní vám tak vytvářet jemné a plynulé přechody. Jejich jemné štětiny jsou vhodné pro malbu vodovými akvarelovými barvami, případně i kvašem. Vyrábí se v různých tvarech, velikostech i materiálech. Kvalitní akvarelový štětec vám poskytne skvělý zážitek při malování a pomůže dosáhnout těch nejlepších výsledků.
Výběr správného a vhodného štětce, je při malbě akvarelovými barvami velmi důležitý. Štětce na akvarelové barvy totiž zadrží dostatek vody a pigmentu, které postupně při malbě uvolňuje a umožní vám vytvářet plynulé tahy i přechody.
Jaký vybrat tvar štětce na akvarel?
Akvarelové štětce se vyrábějí v mnoha různých tvarech, které mohou mít různé použití. Vyberte si ten pravý pro svůj styl malby. Pokud s akvarelem začínáte, určitě se zaměřte hlavně na kulatý štětec, který je u této techniky nejpoužívanější.
- Kulaté štětce: Univerzální a nejpoužívanější tvar při malbě akvarelem, ideální pro detaily, tenké i silné linie a přesnou práci. Kvalitní kulaté štětce dobře drží špičku, díky které získáte přesnou kontrolu nad svými tahy.
- Ploché štětce: Vhodné pro široké tahy, vyplňování velkých ploch a vytváření ostrých hran. Využijete je pro lavírování a práci na pozadí, případně k vytváření přesných detailů, například v urban sketchingu pro malbu cihel.
- Oválné štětce (filbert): Kombinace kulatých a plochých štětců. Mají zaoblené hrany, kterými vytvoříte tenké linky, jemné přechody a měkké okraje. Využijete je například k malbě okvětních lístků a květin.
- Šikmé štětce (angle): Perfektní pro přesné a detailní tahy. Umožňují malovat ostré rohy a přesné detaily, skvěle se hodí pro techniku mokré na mokré.
- Štětce typu mop (squirrel): Umí pojmout velké množství vody a barvy, ideální pro velké, plynulé tahy a nanášení barev na plochy.
- Dagger štětce: Mají tvar dýky, díky kterému vytvoříte hladké tahy i tenké linky. Jsou oblíbené pro malbu lístků a květin.
- Liner štětce: Mají dlouhé štětiny a tenký průměr. Jsou ideální pro tenké a jemné linie a detaily.
Štětiny akvarelových štětců mohou být vyrobeny z přírodních nebo syntetických materiálů, případně z jejich kombinace. Přírodní štětiny, jako jsou sobolí (Kolinsky, pocházející z lasičky), kozí a veverčí štětiny jsou ceněny pro svou schopnost zadržet velké množství barvy a vody. Jsou měkké a pružné, což umožňuje jemné a plynulé tahy. Jsou ceněny pro svou schopnost zadržet velké množství vody a jemnost. Syntetické štětiny v dnešní době dosahují stejné kvality jako ty přírodní, jsou více odolné a navíc cenově dostupnější i šetrnější k životnímu prostředí.
Vlastnosti akvarelových štětců
Akvarelové štětce mají několik klíčových vlastností, které je odlišují od štětců pro jiné techniky:
- Schopnost zadržet vodu a barvu: Štětiny akvarelových štětců jsou navrženy tak, aby pojmuly a postupně uvolňovaly velké množství vody a barvy.
- Jemnost štětin: Jemné štětiny umožňují pojmou dostatek pigmentu, Umožní vám malovat velmi přesně, včetně těch nejmenších detailů.
- Krátká rukojeť: Akvarelové štětce mají obvykle krátkou rukojeť, která je vhodnější a umožní větší kontrolu nad štětcem při práci zblízka.
Vhodnost pro další techniky. Kromě malby akvarelem můžete štětce využít i pro další techniky, jako je kvaš, inkousty i tuš. Po dokončení malby nezapomínejte svůj štětec vždy důkladně a šetrně vymýt od zbytků barvy.
Jak pečovat o akvarelové štětce
Při správné péči se vám štětce na akvarel odvděčí dlouholetou životností. Bohatě vám postačí vymýt štětce vodou, jemně osušit, vytvarovat zpět a nechat uschnout ve vodorovné poloze. Jednou za čas jim pak můžete dopřát důkladnější péči a použít šetrné mýdlo na štětce.
Yuppi tip: Pokud vaše špička štětce ztrácí tvar a zdá se roztřepená, vyzkoušejte techniku s horkou vodou. Zahřejte vodu v rychlovarné konvici přibližně na 80% a štětiny do takto teplé vody namočte a následně vytáhněte.