Akvarel krok za krokem: Krajinka

V dnešním článku upustíme od teoretické části a pustíme se společně do tvoření a malby snové akvarelové krajinky. 

krajinka akvarel krok za krokem

 

Pomůcky a potřeby k malbě

Na tento obrázek budete potřebovat:

  • akvarelový papír ve formátu A4 (aby byly podmínky více fér, použila jsem „obyčejný“ 250g nebavlněný studentský papír od Cansonu)
  • obyčejnou tužku a něco kulatého na obkreslení
  • maskovací kapalinu a štětec na ni (jak pracovat s maskovací kapalinou si můžete přečíst zde)
  • dva kulaté měkké štětce – velikosti 14 a 6 (či menší)
  • akvarelové barvy v odstínech – zinková běloba, golden deep, quinacridone rose, ultramarín, indigo a paynovu šeď (nemáte-li stejné odstíny, vyberte ty nejpodobnější z vaší paletky)
  • sklenici s vodou (ideálně dvě)
  • papírový kapesník či utěrku

Během malování této krajinky si procvičíte vytvoření přechodu dvou barev i jednolité lazury, seznámíte se s maskovací kapalinou, vyzkoušíte si techniku odsávání barvy ubrouskem a celou dobu budete pracovat technikou do sucha – tzn. že než přejdete k dalšímu kroku, necháte barvu na papíře vždy dokonale zaschnout. Pokud byste to neudělali, barvy by nevytvořily přechod s ostrým okrajem, ale slily by se do jedné. Připravte si vše ze seznamu a hurá na to!;-)

 

1. Krok

Načrtněte si na papír tužkou kruh (já obkreslila misku) a kolem dokola obrysu natřete pruh maskovací kapalinou, abyste si udrželi hezky kulatý tvar bez přetahnutí okraje a zároveň se vám lépe malovalo. Kapalinu nechte zaschnout.

akvarel krajinka krok 1

 

2. Krok

Namíchejte si dvě barvy. Na první jsem použila oranžovou (golden deep) a růžovou (quinacridone rose) a přidala jsem i trochu bílé pro pastelový nádech. Toto bude na obrázku barva svítání nebo západu (záleží čemu dáváte přednost:-)). Na nebe jsem použila hodně zředěný ultamarín. Na suchý papír větším štětcem naneste odspoda do zhruba 2/3 kola broskvový odstín a odshora hned začněte modrou barvou a nechte obě barvy lehce prolnout. Dokud jsou barvy ještě vlhké, vytvořte mraky použitím techniky odsávání barvy. V ruce trochu pomačkejte papírový kapesník nebo utěrku (ideálně s hladkou strukturou) a přiložte na papír v místech, kde chcete mít mraky. Ubrousek odsaje barvu a odhalí bílý papír. Nechte zcela zaschnout.

akvarel krajinka krok 2 

 

3. + 4. Krok

V tomto kroku začnete malovat první, nejvyšší pohoří. Použila jsem zbytek namíchané světle modré barvy z nebe. Začnete štětcem o něco níž, než máte přechod mezi broskvovou a modrou barvou a naneste lazuru až ke spodnímu okraji kola. Nechte zaschnout. V následujícím kroku namalujte další pohoří, opět o něco níže než to první, ale tentokrát si modrou barvu lehce ztmavte přidáním více ultramarínového pigmentu. Opět nechte zcela zaschnout.

akvarel krajinka krok 3

 

5. Krok

Nyní si připravte opět o něco sytější modrou barvu a namalujte třetí pohoří. Stupňující se intenzitu modré barvy vidíte na papírku vedle obrázku pro lepší představu. Opět nechte zaschnout.

akvarel krajinka krok 4

 

6. Krok

Na poslední čtvrté pohoří si k modré přidejte i trochu indiga, abyste dosáhli tmavšího odstínu. Toto pohoří je nejnižší a je tedy za chvilku hotové - konečně jste u konce s pohořími!:-) Ale jejich počet si samozřejmě můžete upravit podle sebe…

 akvarel krajinka krok 5

 

7. Krok

Jakmile podklad zcela zaschne, připravte si dostatečné množství paynovy šedi a vyměňte štětec za menší kulatý štětec s hezkou špičkou, aby se vám jím dobře dělaly detaily. Osobně dávám přednost štětcům středním o velikosti 6 (než úplné 0), protože nasají více barvy, ale hlídám si precizní zakončení špičky, díky kterému mohu malovat i jemné linie a tečky. Nyní se pustíte do stromů. Začnete vždy kmenem a poté odshora ťupkami, tečkami a čárkami vytvoříte větve a jehličí. Některý strom můžete stejně jako já udělat suchý, zlomený, nebo namalovat jenom pařez… Můžete si stromy pro lepší představu načtnout lehce tužkou, nebo si udělat na obyčejný papír skicu). Doporučuji si i na zkušební kousek akvarelového papíru zkusit namalovat cvičně strom, abyste si při malování „na ostro“ do obrázku byli více jisti

akvarel krajinka krok 6

 

8. Krok

Pokračujete se stromy dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Nechte poslední vrstvu dostatečně zaschnout

akvarel krajinka krok 7

 

9. Krok

V posledním kroku namalujte už jen ptáky letící nad obzorem a sloupněte maskovací kapalinu. Gratuluji, máte hotovo!:-) Stejným způsobem můžete malovat různé krajinky. Co zůstává vždy stejné je princip vrstvení lazur na sebe a malování další vrstvy na suchý podklad.

akvarel krajinka krok 8

 

Tereza (@atelier.akvarel)