Co je Bullet Journal a jak ho použít

Pokud se pohybujete ve světě plánování, možná jste už zaslechli pojem bullet journal. Za těmito dvěma anglickými slovy se skrývá metoda organizování, která si za posledních několik let získala spoustu příznivců. Hlavní předností bullet journalu je, že si jej navrhujete a tvoříte sami, a to přesně na míru svým potřebám. V dnešním článku se s metodou seznámíme a ukážeme si, jak ji lze využít funkčně minimalisticky, ale také kreativně.

 co je to bullet journal

 

Bullet journalu se zkráceně přezdívá Bujo (podle počátečních písmen) a česky bychom jej mohli nazvat „odrážkový zápisník“. Bullet v angličtině znamená odrážka, zatímco journal přeložíme jako deník či zápisník. Zakladatel Ryder Carroll říká, že bullet journal označuje spíše odrážkovou metodu zaznamenávání úkolů než samotný typ zápisníku. A právě v metodě zapisování tkví kouzlo produktivity. Bullet journal vám pomůže snáze zaznamenávat úkoly a povinnosti, naučí vás dotahovat věci do konce a přiblíží vysněné cíle.

 

Jak metoda funguje?

Původním nápadem byl přehledný, minimalistický diář s poznámkami v odrážkách. Puntíkem se značí úkol, fajfkou splněný úkol, šipkou úkol přesunutý a přeškrtnutý řádek znamená úplné zrušení. Kroužek symbolizuje událost, vykřičník nápad a pomlčka poznámku. Kombinací zmíněných ikonek a krátkého textu si vedete maximálně přehledný, funkční diář. Metoda záznamu je rychlá, efektivní a ve výsledku funguje vlastně na bázi seznamu úkolů. 

psací potřeby pro bullet journal

Pro začátek vám bude stačit zápisník a tenký černý liner, popřípadě brush pen.

 

Seznamy úkolů můžete dělit jako v klasickém diáři, tedy podle dní, týdnů či měsíců. Můžete si vytvořit přehledný kalendář a pokračovat na další stránce jednotlivými dny nebo si zapisovat příležitostně dle potřeby. Díky tomu, že začínáte do čistého, nepředtištěného zápisníku, máte naprostou svobodu v zapisování a plánování.

Kromě denních záznamů můžete vytvářet i souhrnné stránky. Mezi ty řadíme měsíční přehled (monthly log), přehled budoucích událostí (future log) či tematické seznamy úkolů (úklid, práce, jídelníčky…). Měsíční přehled funguje jako seznam dní, k nimž si následně připisujete úkoly. Díky vizualizaci celého měsíce a povinností si snáze rozvrhnete práci, a termíny tak nebudete honit na poslední chvíli.

Základem bullet journalu je tedy čistý zápisník (nejlépe s tečkovanými stránkami), černý liner a vlastní seznam ikonek, které chcete používat. Pak už záleží jen na vás, jakou podobu svému diáři vdechnete. V plánování, rozvržení stránek i zdobení vám zůstává maximální svoboda.

bujo ukázka

Do bullet journalu můžete zaznamenávat jak po dnech, tak i po měsících. Kombinace jsou jen na vás.

 

bullet journal diář

Zápisník s tečkovanými stránkami je pro bullet journal nejlepší. Neruší vás linky, avšak stále se máte čeho chytit.

 

Bujo jako kreativní způsob plánování

Když jsme si popsali, jak vypadá základní podoba bullet journalu, můžeme se nyní vrhnout na zábavnější část. To je bezpochyby ta, kterou vídáte na sociálních sítích, fotkách a videích. Umělci i amatérští nadšenci do tvoření si totiž metodu bujo osvojili a navrch ji posypali trochou kreativity. Výsledkem jsou kreativní diáře, které využívají odrážkový systém plánování, avšak jsou zdobené obrázky, krasopísmem, samolepkami či washi páskami. Kreativitě se meze nekladou a vy si tak můžete vytvořit diář, který bude vaším malým uměleckým dílem.

Kreativní bullet journal se od čistě funkčně vedeného neliší jen v použití výtvarných technik. Tyto diáře jsou typické svými stránkami zaměřenými na seberozvoj, sledování zvyků, time management, dosahování cílů či sepsání snů a inspirací. Jednotlivé typy stránek si postupně představíme v našem bullet journal seriálu a ukážeme si, jak je vytvořit a používat.

 

inspirace do diáře

Kreativní bujo může obsahovat úvodní stránky měsíců nebo například tematické seznamy úkolů.

 

Poslední důležitou informací je, že bullet journal zvládne tvořit každý. Potřebujete jen trochu času, prázdný zápisník a pár oblíbených psacích pomůcek. Zbytek už půjde s kapkou odhodlání sám. Začněte tím, že si svůj bullet journal založíte. K tomu vám dokonale poslouží náš návod, který najdete ve druhém díle bullet journal seriálu. Tak zůstaňte s námi!

 

Co si z článku odnést:

  • Bullet journal je metoda založená na plánování v odrážkách do prázdného zápisníku
  • Je vhodná pro každého, kdo si potřebuje uspořádat spoustu myšlenek a povinností
  • Metoda bujo napomáhá produktivitě, systematičnosti a dosažení cílů
  • Bullet journal může být funkčně minimalistický nebo kreativně hravý
  • Kromě každodenních úkolů lze tvořit měsíční přehledy či sledovat seberozvoj
  • Největší výhodou je maximální svoboda a uzpůsobení si diáře na míru

 

Michaela Kolková
 (Míša v šálku)