Bullet Journal: Dekorační pomůcky

V minulém díle bujo průvodce jsme vám předali tipy na skvělé psací potřeby, dnes se podíváme na doplňky ke zdobení. Pokud jste se rozhodli vést si bullet journal kreativním způsobem, vhod vám přijdou zejména tři nástroje: washi pásky, samolepky a razítka. Pojďme se na každou kategorii podívat podrobněji, včetně názorných ukázek a kapky inspirace.

bullet journal zdobení

 

Washi pásky

Ptáte se, co je vlastně washi páska? Jde o samolepicí pásku vyráběnou původně z japonského rýžového papíru. Dnes je seženete v různých délkách, šířkách a vzorech, nicméně páska je téměř vždy lehce průsvitná. Její kouzlo spočívá nejen v roztomilých designech vhodných ke zdobení, ale také v tom, že je popisovatelná, znovu snímatelná a můžete ji snadno utrhnout bez použití nůžek.

Základní velikost pásek je 1,5 cm, vybírat ale můžete i z tlustších či tenčích. Délky se pohybují různě, ale věřte, že spotřebovat washi pásku zabere spoustu času i skutečně zapáleným kreativcům. Velikost volte podle toho, jak pásku plánujeme používat. Zde je několik tipů na to, jak washi pásky použít:

 

  • Ozdobení okraje diáře
  • Tenký oddělovač
  • Dekorační vlaječky a šipky
  • Popisovatelné štítky
  • Z vystřižených motivů uděláte samolepku

 

Díky nepřebernému množství potisků můžete sehnat washi pásky s názvy dní, měsíců, s úkoly i citáty. Takové pásky pak snadno použijete ve svém diáři, aniž byste museli nápisy zdlouhavě tvořit. Z washi pásek s většími motivy, například kaktusy, si můžete také vystříhat samolepky. Díky průsvitnému pozadí vynikne pouze barevný obrázek, takže nepřesnosti ve střihu snadno zamaskujete. Kromě samostatných roliček si můžete vybrat také ze setů washi pásek, v nichž spolu pásky dokonale ladí.

washi pásky vzorník

Udělejte si v diáři vzorník washi pásek! Budete je mít vždy na očích a na žádnou nezapomenete

zdobení diáře

Washi páskou ozdobíte okraj diáře, vytvoříte vlaječku nebo třeba samolepku kaktusu

 

Samolepky

Naprostou diářovou klasikou jsou samolepky. Vybírat můžete z dlouhého seznamu různých vzorů, ale i druhů. Vyznat v nich však může být někdy trochu složité. Při výběru samolepek snů můžete použít našeho průvodce:

Jak vybrat ideální samolepky?

samolepkový průvodce

 

U samolepek může být zrádný jejich materiál. Pokud chcete, aby v diáři působily nenápadně, sáhněte určitě po matném papíru. Pokud vám nevadí trochu lesku, potěší vás samolepky z folie nebo lesklého papíru. V případě že víte, že na samolepky budete chtít čas od času něco napsat, zvolte také matný papír. Zde ale pomůže i to, že samolepicí tabulky, okýnka nebo seznamy už bývají popisování uzpůsobené.

Svou roli hraje také balení samolepek. Některé najdete jako samolepky v aršících, které se lépe skladují, jiné jsou vyřezané na jednotlivé samolepky a přijdou vám v krabičkách. Pozor si dejte také na velikost – u ikonek jsou lepší drobnější rozměry, u obrázkových samolepek lépe vyniknou všechny detaily na větším podkladu. Své samolepky dělají i některé značky diářů, například Happy Planner nebo Carpe Diem, které mají rozměry samolepek přizpůsobené na míru právě svým diářům.

A pokud nedáte dopustit na autorskou tvorbu, neopomeňte ani samolepky z dílny Yuppi.

samolepky pro zdobení

Už jste viděli samolepky z dílny Yuppi? 

samolepky v diáři

 

Razítka

Máte slzy na krajíčku vždy, když odlepujete poslední samolepku z aršíku? Řešením mohou být razítka, která můžete tisknout opakovaně, téměř donekonečna. Podobně jako samolepky se i razítka dělí na funkční a ozdobná. Zvolit můžete razítka s ikonkami symbolizujícími denní činnosti, k dispozici jsou vám i nápisy pro usnadnění plánování nebo už zmíněné obrázkové motivy. Ať už se rozhodnete s razítky zdobit stránky svého diáře nebo je používat pro vizualizaci úkolů, mrkněte nejdřív, z jakého materiálu jsou vyrobené.

samolepky do diáře

Kombinujete razítka s washi páskami i samolepkami. Získáte vždy jedinečnou ozdobu na každý týden.

 

Také u razítek totiž můžete narazit na několik verzí. U klasických dřevěných vás nic nepřekvapí. Gumovou plošku natřete barvou a tiskněte, jak potřebujete. Na stejném principu fungují i razítka pěnová, která se však lépe skladují, jelikož je zpravidla dostanete v jedné celistvé podložce. Posledním typem jsou razítka silikonová, průhledná. K těm potřebujete průhledný akrylátový bloček, na který se razítko přichytí a vy pak můžete tisknout. Výhodou silikonových razítek je, že je lze libovolně skládat a tvořit z nich na akrylátové destičce slova nebo kompozice. Díky průhlednému pozadí pak dobře vidíte, kam razítko umisťujete.

Pomocí razítek pohodlně vytvoříte i seznamy úkolů, natisknete řádky nebo vlaječky, které tak nemusíte pracně kreslit. Razítka urychlují práci s plánováním a můžete je používat stále dokola, což je výhoda oproti samolepkám.

Tip: Místo barevné podušky nabarvěte razítka akvarelovým fixem. Získáte větší množství barev bez investice navíc! Na razítka skvěle fungují fixy Tombow.

aladine razítka

Ikonkami snadno znázorníte úkoly v diáři .

 razítka do diáře

 Dřevěná razítka jsou nestárnoucí klasikou, u které vás nic nepřekvapí.

Michaela Kolková
(Míša v Šálku)