Jak si vést jídelníček nejen v bullet journalu

Co bude dnes k obědu? K večeři, snídani nebo svačině? I na takto jednoduchou otázku může být někdy složité odpovědět. Jaká jídla neustále připravovat, aby byla strava pestrá a vyvážená, to vám poradí šikovně vytvořená stránka ve vašem diáři. Dnes vám ukážeme, jak na inspirativní přehled vašich oblíbených jídel, a také jeden ze způsobů, jak si zaznamenávat každodenní stravování.

 

1. Co uvařit? Inspirujte se vizuálním tahákem


Možná jste si už někdy zkoušeli sepsat seznam všech jídel, která rádi připravujete. A možná jste jej použili jen několikrát, než upadl v zapomnění a ztratil se v útrobách vaší kuchyně. Pokud vaše snahy o tvorbu přehledů nedopadly tak, jak jste si plánovali, vyzkoušejte to tentokrát trochu jinak – vizuálně a v kategoriích.

Dlouhé seznamy bývají často nečitelné a člověk v nich snadno něco přehlédne. Inspirativní jídelníček si proto začněte vytvářet tak, že si jídla rozdělíte do kategorií. Ať už zvolíte metodu sladké/ slané/ maso/ vegetariánské nebo se přikloníte spíše k rozdělení podle příloh, nadmíru si tím později usnadníte hledání vysněného oběda. A protože ze značné části jíme takzvaně očima, je zde podstatná i vizuální složka, která vás na dané jídlo spolehlivě navnadí.

Pokud rádi kreslíte, vytvořte si ke každé kategorii vlastní obrázek. V opačném případě vám stejně dobře poslouží tematické samolepky nebo ozdobná razítka, které bez problému seženete i s motivy různých druhů potravin. Od každé kategorie pak veďte šipky k jednotlivým jídlům.

jídelníček v diáři

Nezapomínejte na sílu vizuálního znázornění, díky němuž bude vše přehlednější

 

Proč rozdělit jídla podle příloh? Získáte tak snazší přehled o tom, které potraviny jíte, a proto se vyhnete častému opakování těch samých jídel. Váš jídelníček tak bude pestřejší a jen tak vás nezačne nudit.

Pokud svou stravu sledujete podrobněji, ať už kvůli hubnutí, nabírání svalové hmoty či získávání kil navíc, suroviny si můžete rozčlenit podle jednotlivých makroživin, tedy na bílkoviny, sacharidy a tuky. Z těch si pak jednoduše poskládáte ideální snídani, oběd, večeři nebo malou svačinu.

jídelníček v bullet journal

Budete mít přehled o tom, kterou přílohu volíte nejčastěji

plánování jídla v diáři

Sepsaná jídla vás pak mohou inspirovat k vyzkoušení zcela nových kombinací

inspirace na vaření

Ani na sladkou tečku nezapomínejte!

 

2. Jídelníček v bullet journalu aneb Jak sledovat, co jím

Sledovat své stravování nemusíte jen tehdy, když se snažíte být fit. Během dne si často ani neuvědomujeme, co všechno jíme, čímž si můžeme nevědomě budovat nezdravé návyky. Díky krátkému zápisku však již během několika týdnů poznáme, kde by naše strava zasloužila kvalitnější péči, co ubrat a co naopak přidat.

Nejsnazší je zapisování jídel přímo k jednotlivým dnům mezi každodenní úkoly a povinnosti. Nemusíte vytvářet žádnou speciální stránku ani přehled, na druhou stranu se vám políčko pro jeden den značně natáhne. V závěru týdne pak může být stránka nepřehledná a jídla nevidíte sepsaná pod sebou, což je při vyhodnocování návyků důležité.

Jak na to?

Pro skutečně přehledný zápis jídelníčku si vyčleňte dvě stránky ve vašem bullet journalu nebo diáři. Vytvořte čtyři sloupce – pro snídani, oběd, večeři a svačiny – a mezi nimi vynechte prázdný sloupec pro barevné kódování jídel. Zamyslete se, jaká jídla nejčastěji vaříte, a podle toho vytvořte barevnou legendu. Pro příklad uveďme pokrmy z masa, vegetariánské, sladké a ryby. Každý řádek pak představuje jeden den, do nějž si zapíšete vše, na čem jste si pochutnali.

Díky takto vytvořené stránce uvidíte, která jídla připravujete nejčastěji, která se opakují a která nezařazujete téměř vůbec. Výhodou je, že si do tabulky můžete jídla předem naplánovat, což vám následně usnadní nakupování potravin.

zapisování jídla v diáři

Přehledný jídelníček vyžaduje pouze dvě čisté strany a jednu snadnou tabulku

jídlo v diáři

Do tabulky si můžete jídla naplánovat i na několik dní dopředu

 

A na závěr tip pro majitele krásných diářů a zápisníků Happy Planner: Pro své diáře si můžete pořídit již hotové jídelníčky, do nichž si můžete zapisovat nejen plány na vaření a snězené dobroty, ale rovnou i oblíbené recepty. Tak dobrou chuť!

 

Co jsme pro tvoření použili: 

 Michaela Kolková
(Míša v Šálku)