Srdce z kamene sice většinou neznamená nic dobrého, ale v našem případě, je to veskrze pozitivní. Srdce, které si tento měsíc společně namalujeme navíc není jen tak z ledajakého kamene, ale rovnou z rubínu. Seznámíte se s principy malování drahokamů a zjistíte, že čím realističtějšího efektu chcete docílit, tím více odlesků a vrstev musíte namalovat. Já jsem zastavila zhruba uprostřed cesty, aby byl obrázek zvládnutelný i pro úplné začátečníky. Pokročilí klidně mohou přidávat další a další vrstvy. K tomuto tutoriálu jsem tentokrát natočila i video z celého procesu, kde můžete jednotlivé kroky ještě lépe vidět přímo během malování. Najdete ho zde. Tak s chutí do toho!
Pomůcky a potřeby k malbě
- akvarelové barvy (použila jsem značku White Nights – odstíny Ruby a Payne`s Gray)
- kulaté štětce s měkkými štětina ve velikosti 12 a 6
- akvarelový papír (malovala jsem na tento)
- paletu
- bílou krycí barvu
- maskovací kapalinu
- obyčejnou tužku tvrdosti HB a gumu
- sklenice na vodu
1. Krok
Načrtněte si základní obrys srdce. Pokud se vám nedaří, mít obě poloviny srdce stejné, nakreslete si na obyčejný papír jenom jednu polovinu srdce, vystřihněte, obkreslete, šablonu z papíru otočte a obkreslete i druhou polovinu srdce. Poté podle obrázku nakreslete i jednotlivé čáry značící vybroušené hrany drahokamu.
2. Krok
Nyní si vezměte maskovací kapalinu a tenčí štětec. Doporučuji silikonový, nebo štětec vyřazený na použití výhradně s maskovací kapalinou. Pokud takový nemáte, ošetřete si dopředu váš štětec na malování tuhým mýdlem, abyste předešly poškození štětin. Štětec si navlhčíte vodou a poté jím přejíždějte po kostce mýdla, dokud se vám štětinky mýdlem lehce neobalí. Tato mýdlová vrstva zajistí, že se maskovací kapalina nedostane mezi štětiny štětce a půjde snadno smýt. Skicu si klidně lehce přegumujte a na tahy tužkou naneste maskovací kapalinu. Počkejte, než kapalina zcela zaschne.
3. Krok
Nyní si vymíchejte červenou barvu, kterou budete malovat a vezměte si silnější štětec. Po celou dobu malování pracujete s jednou hlavní barvou a měníte pouze její intenzitu a čistotu. Intenzitu ovlivníte množstvím vody přidané k barvě - čím více vody k barvě přidáte, tím světlejší odstín získáte a naopak. Čistotu barvy zase změníte přimíchám šedé – takto získáte ten správný odstín na tmavší a tlumenější místa z obrázku. Snažte se na konkrétní plošky používat podobnou intenzitu/čistotu odstínů, abyste dosáhli dostatečného kontrastu.
4. Krok
Jakmile vám první vrstva zaschne, přidejte další, aby se vám v drahokamu objevily ony žádoucí efekty odlesku. V tomto případě tedy malujeme trojúhelníky či čtyřúhelníky, které vytvoří efekt procházejícího a lámající ho se světla. Uvidíte, že srdce začne působit více plasticky. Pokud byste chtěli tento efekt ještě zesílit, pokračujte v přidávání dalších vrstev odstínů. Jako inspiraci můžete použít fotku nějakého drahokamu ve tvaru srdce.
5. Krok
Pokud jste spokojení a barva na obrázku je zcela suchá, odstraňte maskovací kapalinu. Přejíždějte po ní jemně prsty, než začne žmolkovat a odlupovat od papíru. Pod ní vám zůstala bílá stopa papíru. Jestli nemáte linky rovné, nevadí, budeme se jim věnovat v dalším kroku.
6. Krok
V posledním kroku si opět vezměte tenčí štětec a bílou krycí barvu a opravte hrany plošek drahokamu, aby byly hezky rovné, či zamalujte místa, kde vám třeba barva navzdory maskovací kapalině trochu zabarvila papír. Hotovo!
Každý den v roce plný lásky vám přeje,
Tereza z Atelier Akvarel